21 липня 2021 року на ТОВ “ЗТМК” відбулась зустріч керівництва та фахівців комбінату з депутатською комісією з питань екології.
В.о. директора Лубенніков С.В. проінформував членів комісії про необхідність проведення капітальних ремонтів обладнання та модернізації виробництва. Так, до кінця 2021 року очікується закінчення першого етапу модернізації виробництва магнію – введення в експлуатацію чотирьох біполярних електролизерів замість дванадцяти існуючих бездіафрагмених. Ця заміна дозволить знизити споживання електроенергії на дільниці виробництва магнію на 25-30 % та досягнути значного екологічного ефекту, а саме:
– зниження утворення відходів виробництва;
– зниження викидів хлору в атмосферне повітря;
– зниження концентрації забруднюючих речовин в промислових стоках.
Крім цього, прийняте рішення щодо зниження використання природного газу, що дозволить не тільки заощадити фінансові кошти, але ще призведе до зниження викидів парникових газів. Для виконання цього заходу вже закуплені 6 парогенераторів для виробництва пари. Встановлення парогенераторів замінить роботу парового котлу, який раніше працював на природному газі.
Після “круглого столу” депутатська комісія ознайомилась з основним виробництвом комбінату та виконаними природоохоронними заходами, що дозволило суттєво знизити вплив на природне середовище. Для порівняння, щорічні викиди ЗТМК в атмосферне повітря складають:
– пилу: у 2011 році — 204,8 тон, у 2019 — 125 тон, у 2020 році — 74,2 тон;
– газоподібні: у 2011 році — 844,8 тон, у 2019 — 636 тон, у 2020 році — 502,1 тон.
Завдяки стабільній роботі центральних очисних споруд, ефективність яких складає 99 %, промислові стоки очищуються від зважених речовин з концентрації 4000 мг/л до концентрації 9 мг/л, з якою вже очищені стоки скидаються в р. Дніпро.
Такого зниження викидів в атмосферне повітря, скидів стоків та утворення відходів вдалось досягнути завдяки виконанню наступних заходів:
– введення в експлуатацію 2 нових пилоуловлюючих установок, в результаті чого уловлюється пил титану, яка повертається у виробництво, ефект — зниження викидів на 6 т/рік;
– введення в експлуатацію 2 нових скруберів для очищення газів від хлористого водню, який утворюється в печах відновлення та сепарації титану, ефект — зниження викидів на 30 т/рік;
– встановлення фільтру для очистки сантехнічних газів РТП, що дозволило знизити викиди пилу на 20 т/рік;
– заміна фільтру СМЦ на більш ефективний ФРІР на аспіраційній установці ВА-27, ефект — зниження викидів на 0,5 т/рік;
– проведення робіт з оптимізації ведення процесу плавки в РТП, що дозволило знизити викиди заліза на 16 тон з 32 т/рік;
– виконання робіт по переходу на спосіб сушки універсальних ковшів електричними нагрівачами замість використання природного газу, ефект – зниження викидів на 3 т/рік;
– виконання робіт по виключенню використання газового кільця, що призвело до зниження викидів СО2 на 30 т/рік;
– вдосконалення технології підготовки апарату відновлення до процесу сепарації, екологічний ефект — відсутність утворення відходів “зчистки реакційної маси” 150 тон на рік, які раніше розміщувались на власному відвальному господарстві;
– щорічне озеленення території комбінату та його санітарно-захисної зони, облаштування газонів, ефект — уловлювання шкідливих газів від автотранспорту та недопущення розповсюдження викидів забруднюючих речовин за межі комбінату.
Після ознайомлення з комбінатом та роботами по модернізації виробництва, комбінат отримав позитивні відгуки від членів депутатської комісії на місцевому телебаченні та в соціальних мережах.