З березня поточного року на ТОВ «ЗТМК» розпочато реалізацію енергозберігаючих заходів щодо оптимізації використання природного газу у власному виробництві. Поштовхом до такого стратегічно важливого кроку стало стрімке та не зрозуміле коливання вартості природного газу на газовому ринку України.
Концепція оптимізації використання природного газу на ТОВ «ЗТМК» складається з двох позицій:
- Виключити із загальної системи теплопостачання комбінату цикл централізованого виробництва пара з його транспортуванням магістральними трубопроводами.
- Знизити витрати на закупівлю природного газу та зменшити його складову частину в собівартості кінцевої продукції комбіната.
Шляхи досягнення нової концепції:
– встановити в технологічно обґрунтованих точках електропарогенератори для забезпечення паром технологічних процесів зі зменшенням втрат на транспортування пари;
– встановити електронагрівачі в точках нагріву води для господарсько-побутових потреб, обігріву приміщень та інших процесів не пов’язаних з технологією виробництва;
– оптимізувати існуючу схему трубопроводів паропостачання, водопостачання, електропостачання технологічних процесів з урахуванням забезпечення резервування енергопостачання і надійності експлуатації обладнання.
Увесь процес оптимізації розбито на етапи впровадження з урахуванням можливості фінансування кожного етапу і черговості впровадження.
Першим етапом вже змонтовано та розпочато випробувальну експлуатацію двох парогенераторів в цеху №12 для виробництва деаерірованної води, яка використовується для охолодження газоходів рудно-термічних печей цеху №2. При цьому штатні парові котельні агрегати не експлуатуються, що дає економію вартості природного газу близько 1 млн.грн на місяць, за виключенням вартості електричної енергії. До того ж пара, що виробляється при охолодженні газоходів РТП (пар ВЕР) використовується для власних потреб цеху №2, включаючи ділянки хлорування та ректифікації з подальшим використанням конденсату в системі обігріву приміщень цеху №2.
Також, в рамках першого етапу, введено в дослідну експлуатацію парогенератори в цеху №20 для здійснення технологічного процесу. Вони встановлені в межах ділянки нейтралізації, що сприяє зменшенню втрат при транспортуванні пари до кінцевого споживача. Крім того, як резерв парозабезпечення, існує можливість подачі пари ВЕР з магістралі паропроводу на забезпечення технологічного процесу цеху №20.
Варто підкреслити, що заходи нової концепції комбіната є самоокупними та швидко реалізовуються. Найменший термін реалізації заходу становить від 60 до 90 діб на виготовлення обладнання та до 90 днів на впровадження, сукупно до 6 місяців.
Важливий фактор впровадження подібних заходів – це екологічність, тому що відмова, або зменшення споживання природного газу веде до зниження викидів СО та СО2 в атмосферне повітря, що, наразі, є дуже актуальним для екології нашої планети.